Wappen
24
03
2020

Corona - Aktuelle Informationen auf rumänisch

Informații actuale

pentru toate gospodăriile din

Municipalitatea integrată Sögel,                   Sögel, den 22.03.2020

 

 

Dragi concetățeni!

 Având în vedere răspândirea rapidă a virusului coronei la nivel mondial cu consecințele sale fatale, suntem cu toții foarte neliniștiți.  Nu ne-am mai confruntat anterior cu un asemenea caz cea ce este fost o problemă pentru noi.

 Deoarece virusul corona este extrem de contagios, acum depinde de toată lumea.  TOȚI pot demonstra acum că fac tot ce pot pentru a se proteja pe ei înșiși și pentru  ceilalți.

 Echipa de la Samtgemeinde Sögel, precum și asistenții și consilierii noștri externi sunt la fel de neliniștiți ca tine, deoarece situația cu care trebuie să ne ocupăm este nouă și pentru noi.  De asemenea, suntem dominați de o maximă incertitudine, dar acum nu există niciun drept sau greșit. Acțiunea este necesară. Pentru noi toți! Și pentru tine!

 Pentru a informa, de asemenea, cetățenii care nu dispun de mijloace de comunicare moderne și pentru a face tot mai conștienți pe toți, am luat o decizie foarte spontană de a trece aceste reguli de conduită, informații și sfaturi aplicabile în prezent tuturor gospodăriilor din municipiul Sögel, cu respectarea celor mai stricte măsuri de igienă.  a distribui. Am tradus conținutul principal al acestei fișe informaționale în alte limbi și am comunicat electronic cu toți cetățenii străini care pot fi accesați de noi.

 În cele ce urmează, am dori să vă oferim informații actuale și recomandări pentru acțiuni.

CE PUTEȚI  FACE, CE TREBUIE SA FACEM ACUM?

Ca cetățean:

Vă rugăm să rămâneți acasă.  Nu faceți nimic care nu este absolut necesar.  De acum înainte se aplică interdicții stricte de contact!  Vă rugăm să vă mențineți la curent în mass-media. Petrecerea timpului în spațiul public este permisă doar pe cont propriu, doar cu singura persoană care nu locuiește în gospodărie sau cu membrii propriei gospodării. 

Modul de lucru, îngrijirile de urgență, cumpărăturile, vizitele la medic, ajutorul pentru alte sporturi individuale sau individuale și exercițiile fizice, precum și alte activități necesare sunt, desigur, încă posibile.

 Grupurile de oameni care sărbătoresc în locuri publice, în apartamente și facilități private sunt inacceptabile, având în vedere situația gravă din țara noastră.  În calitate de autoritate de reglementare și poliție, vom monitoriza încălcările restricțiilor de contact și le vom sancționa în caz contrar.

Acordați mai multă atenție decât până acum celor mai stricte măsuri de igienă din casa dvs.  Curățați regulat în special obiectele pe care le atingeți frecvent permanent sau inconștient.  Gândiți-vă la toate articolele, cum ar fi ușile și mânerele, calculatoarele și telecomenzile. Curățați telefonul mobil de mai multe ori pe zi.  Utilizați dezinfectanți sau cârpe de curățare și pânze înmuiate cu detergenți, săpun sau detergent. Utilizați prosoape de hârtie de unică folosință în viața de zi cu zi cât puteți de mult.  Vă rugăm să nu aruncați niciodată cârpe nețesute în toaletă, ci în deșeurile reziduale; Pânzele din lână pot duce la blocaje în sistemul de canalizare și pot interfera cu procesul de curățare a stațiilor noastre de epurare.

 Încercați să nu vă atingeți fața.

 

Ca angajator:

 Încercați să angajați cât mai mulți lucrători în biroul de acasă.  Evitați călătoriile de afaceri inutile sau amânați atat și pentru angajații dvs.  Amână procesele de lucru care nu sunt necesare în mod urgent acum. Oferiți ustensile de curățare tuturor angajaților din zonele de intrare și la stațiile de lucru.  În unele companii, poate fi rezonabil și justificat să interzicem utilizarea camerelor sociale. Apelați angajații să își petreacă pauzele la locul de muncă pentru o perioadă de tranziție și să limiteze contactele într-o măsură absolut necesară.  Păstrați o distanță de cel puțin 1,5 metri față de colegi. Vă rugăm să vă asigurați că ușile și mânerele ușilor sunt curățate în mod regulat, la fel ca igiena sporită la locul de muncă. Gândiți-vă la instrumente, mașini și la comenzile lor, mânere, tastaturi, mous-uri de calculator, telefoane, suprafețe de birou, cotiere și ustensile de scris.

 Unele companii se găsesc în situații financiare dificile.  Păstrăm membrii asociației de afaceri Sögel și celelalte asociații comerciale și de afaceri din comunitatea noastră comună permanent informați despre măsurile de sprijin în curs.  Dacă sunteți comerciant și nu ați primit încă aceste mesaje, vă rugăm să ne trimiteți un e-mail la adresa Wirtschaft@sögel.de și să vă înregistrați în lista de corespondență.

În calitate de angajat:

Nu uitați că puteți transporta virusul singur.  Începeți-vă modul de a lucra doar cu mâinile spălate.  Vă rugăm să curățați mânerele și controalele dela biciclete și de la motoare.  Curățați mânerele ușilor, interiorul mânerelor ușilor, ghidonul,schimbatorul de viteze și volanul vehiculului.  Amintiți tuturor pentru a-și curăța în mod regulat brelocul.

 

Stai departe de colegii tăi.  Dacă este posibil, dezinfectați instrumentele și tot ceea ce aveți nevoie pentru munca dvs. ca ajutor.  Arată înțelegere, viața de zi cu zi se schimbă din cauza situației actuale de risc. Trimiteți sugestii de îmbunătățire angajatorului dvs. pentru igiena optimă în companie.

 

La cumpărături:

Înainte de a merge la cumpărături: Vă rugăm să verificați dacă există un serviciu de livrare: din ce în ce mai multe companii din comunitatea noastră  oferă așa ceva. Acest lucru se aplică mai ales comerțului de catering. Aflați mai multe pe site-urile asociațiilor de afaceri locale și ale asociațiilor comerciale și de afaceri.

 Alimentare: Sunați-vă pe aproapele dvs. ocazional și întrebați-l dacă ar trebui să aduceți ceva.  Vă rugăm să mergeți singur la cumpărături și cu mâinile spălate! Dacă nu este necesar, evitați să folosiți coșuri de cumpărături.  Manevrați cât mai puține obiecte în magazin și nu puneți înapoi marfă atinsă. Păstrați-vă distanța față de alți clienți până la finalizare.  Vă rugăm să nu aplicatii metoda hamster! Nu are sens și îi neliniște pe ceilalți. Aprovizionarea cu alimente rămâne sigură.

 

În calitate de părinți:

Vorbește cu copiii tăi și educă-i despre pericolele răspândirii infecției.  Arată-le copiilor tăi cum să păstreze obiectele curate. Păstrați-vă distanța de ceilalți atunci când mergeți la plimbare.

 

 

Ca vecin:

Vă rugăm să aveți grijă de vecinii dvs. și mai ales de cetățenii în vârstă, bolnavi și singuri.  Adesea sunt mai nesiguri decât alții. Apelarea și menținerea legăturii telefonice vă pot ajuta să relaxați situația.

.

Cu simptome de boală:

Sunați la medicul de familie sau la serviciul medical de urgență la 116117. Acolo veți găsi toate informațiile importante.

 

Pentru cei dispuși să doneze:

 În următoarele zile, săptămâni și luni, comunitatea Sögel dorește să ajute familiile care au nevoie, fără nicio vină a lor.  Vom face acest lucru în cadrul opțiunilor noastre și al legislației sociale. În plus, vor exista situații care necesită acțiuni paralele sau neconvenționale.  Dacă sunteți gata să susțineți financiar Fondul familial Kolping înființat pentru cetățenii comunității Sögel sau fundațiile caritabile care operează în Samtgemeinde, sunați-ne sau scrieți-ne laspenden@soegel.de.

Pentru întrebări sau sugestii generale:

Sunați-ne la Samtgemeinde Sögel la 05952-2060 sau scrieți-ne la Corona@soegel.de.  Accesați site-ul nostru web în mod regulat și aflați mai multe.

Suntem bucuroși să primim sugestii dacă unele lucruri din comunitatea noastră nu sunt încă organizate sau nu sunt suficient de bine organizate.  Vă rugăm să înțelegeți că putem trata doar probleme cu adevărat importante.

Amintiți-vă: în această criză, toți facem parte din soluție și, în special, voi înșivă.

Vă rugăm să aveți grijă unul de celălalt rămânând în legătură, având grijă, dar și păstrându-vă distanța!  Cu cât fiecare dintre noi urmează regulile de conduită relevante, cu atât mai devreme vom stăpâni această situație și vom putea reveni la viața normală.

 

Fii atent și rămâi sănătos!

 

Municipiul Sögel

Günter Wigbers

Cu respect Domnul primar.